Države zabranjuju “vječne kemikalije”. Industrija se bori protiv toga.
Države zabranjuju kemikalije koje vječno ostaju. Industrija se bori protiv toga
Several states across the country have taken action to ban forever chemicals, also known as PFAS chemicals, due to their....

Države zabranjuju vječne kemikalije. Industrija se bori natrag
Several states across the country have taken action to ban forever chemicals, also known as PFAS chemicals, due to their harmful effects on human health and the environment.
Ove kemikalije povezane su s raznim zdravstvenim problemima, uključujući rak, probleme s imunološkim sustavom i razvojne kašnjenja kod djece.
U odgovoru na ove zabrane, industrija koja proizvodi ove kemikalije se bori natrag, tvrdeći da su zabrane nepotrebne i da će naškoditi poslovanju.
Industrija tvrdi da su PFAS kemikalije esencijalne za mnoge proizvode, kao što su tave s neprijanjajućim premazom i vodonepropusna odjeća.
Međutim, ekološki i zdravstveni aktivisti i dalje nastavljaju zagovarati strože propise i zabrane ovih štetnih kemikalija.
Neke su države već implementirale zabrane na određene PFAS kemikalije, dok druge razmatraju slične mjere.
Bitka između država i industrije oko vječnih kemikalija ističe stalnu borbu za ravnotežu ekonomskih interesa s javnim zdravljem i zaštitom okoliša.
Ključno je da donosioci politika uzmu u obzir znanstvene dokaze i daju prioritet zdravlju i dobrobiti svojih građana ispred profita industrije.
Poduzimanjem proaktivnih mjera za zabranu vječnih kemikalija, države mogu zaštititi svoje stanovnike i okoliš od štetnih učinaka ovih toksičnih tvari.
Na kraju, borba protiv vječnih kemikalija važan je korak ka stvaranju čišćeg i zdravijeg svijeta za buduće generacije.